Recenzia: Hodvábnou cestou do Perzie 2016

Názov hotela(ov): 
Krajina: Irán, Turkménsko, Uzbekistan
Sezóna: Jar 2016
Odkaz na pobyt  
Celkové hodnotenie:

Zájazd som absolvoval v apríli 2016. Cena uvádzaná na ich webe 3850 EUR je dosť zavadzajúca. Platil som 5 500 EUR s ubytovaním v jednoposteľovej izbe (doplatok za jednoposteľovú bol 750 EUR). Nie celkom chápem, prečo je na webe cestovky cena 3850 EUR a keď kliknete na “objednať zájazd“ tak vám hneď pridajú tvz. „“povinne príplatky“ za 1015 EUR. Podľa mňa je to čisté zavádzanie ľudí, min. dosť neseriózne lákanie na nereálnu cenu ! Ak sú to povinné príplatky, tak by mali byť započítané hneď v úvodnej cene.

Servis cestovky v Bratislave by som hodnotil dosť podpriemerne. Ak som im pred odchodom napísal email (na niečo spýtal), odpovede som sa dočkal v priemere do 2-4 dní. Boli aj emaily, na ktoré vôbec neodpovedali. Za neskoršie dodanie cestovného pasu (bol som nútený odcestovať), žiadali o doplatenie sumy 35 EUR! Túto sumu som doplatiť odmietol. Som názoru, že by sa v sume 5,5 tisíc EUR rezerva 35 EUR mohla aj nájsť. Pracovníčka CK má na vec zjavné iný názor, lebo sa nám vyhrážala, že mi v takomto prípade nebudú poskytnuté deklarované služby. Stručné povedané, vybavovanie náležitostí a komunikácia s klientom, je ako vo veľkej fabrike na zájazdy. Ste pre nich skoro len číslo. A podobní názor mali aj moji spolucestovatelia…
Čo sa týka cesty, sprievodca Tomáš je fakt nabitý vedomosťami, mal o daných krajinách prehľad. Čo sa mne osobne nepáčilo je pomerne veľká monotónnosť zájazdu. Idete v podstate od jednej mešity k druhej, od jednej hrobky ku druhej atď. Spestrením je iba ubytovanie v jurte (v Uzbekistane) a Turkmenistan ako celok (cca. 3 dni). Celý zájazd je zameraný najmä na kultúrne pamiatky, treba s tým počítať. Pre mňa osobne toho bolo až príliš, preto som zájazd ani nedokončil. Čo sa mi vôbec nepáčilo, je ubytovanie na severe Iránu v Mashade. Ubytovaný som bol v jednoposteľovej izbe vedľa výťahu s rozlohou cca. ako komora v paneláku, v izbe bez okna, ešte aj chladnička bola na stene, lebo by sa na podlahu nezmestila. Cestovka nás po registrácii upozorňovala, že tam bude skromné ubytovanie, ale toto nikto nečakal. Ak si pozriete ich webovú stránku, tam spomínajú len kvalitné ubytovania. Najmä ak tam musíte spať dve noci, ak Vás zájazd stojí skoro 6 litrov a keď vidíte, že v okolí sú veľmi slušné hotely s izbami od 50 EUR na noc. Nie som vôbec fajnovka, ale ak som nechcel spať v tej diere, tak som si musel doplatiť za izbu s oknom 25 USD. V Uzbekistane a Turmenistane bolo ubytovanie na úrovni, tak nechápem, prečo sa v Mashade muselo isť do najväčšej diery.

Galéria z pobytu

uzbekistan Uzbekistan-Samarkand-Mauzoleum-Guri-Amir namestie-Registan-Samarkand-Uzbekistan Uzbekistan-Buchara-Mauzoleum-Ismaila-Samaniho mesita-Bolo-Hauz-Buchara-Uzbekistan rucne-tkanie-kobercov-uzbekistan Turkmenbasi-Mary-Turkmenistan Spominana-izba-v-Mashade-BuboTravel2 Spominana-izba-v-Mashade-BuboTravel1 Spominana-izba-v-Mashade-BuboTravel3 Mashad-Iran Mesita-Imama-Rezu-Mashad-1 Mesita-Imama-Rezu-Mashad_Iran ranajky-v-Mashade Mashad-Iran2 Asghabad-Turmenistan-1 100EUR-uzbek-money-1 Trh-Samarkand-Uzbekistan Turmenbashi-mauzoleum-Asghabad-Turkmenistan Prazdna-ulica-Asghabad-Turmenistan

Hodnotenie

Ubytovanie

90/100%
  Slovné hodnotenie: Ubytovanie bolo v celku dobré v Turkmenistane luxusné. V Iráne v Mashade bolo pod úroveň! Dve noci v izbe ako špajza, bez okien, pričom v blízkom okolí boli voľné slušné hotely v cene od 60 EUR/noc. (viac v mojom komentári)

  Strava

  95/100%
   Slovné hodnotenie: Stravu sme si väčšinou platili sami. Kuchyňa nie je až tak pestrá ako napr. v juhovýchodnej Ázii, ale bola OK. (čo sa týka stravy, nie som náročný :) ))

   Servis v SR pred odcestovaním

   35/100%
    Slovné hodnotenie: Toto bola asi najslabšia časť celého výletu. Štandardná doba, kým Vám niekto odpovie na email bola asi 3-4 dni. Veľa krát email, bez podpisu, takže ste ani nevedel s kým si dopisujete. Komunikácia so zákazníkom na veľmi slabej úrovni. V tejto cestovke ste iba číslom, mali sme pocit, že ľudí už berú len tuctovo. Už to nie je Bubo aké bolo na začiatku...

    Realita verzus katológ

    85/100%
     Slovné hodnotenie: Na webe cestovka nikde nespomína 5-8 osemhodinové autobusové presuny. + nespomína ani sračkové ubytovanie v Iránskom Mashade. To Vám spomenie, až keď zaplatíte a potom Vám pošlú presnejší itinerár. (na ich webe máte: “ubytovanie v kvalitných hoteloch“)

     Sprievodca/delegát

     100/100%
      Slovné hodnotenie: Vedomosťami nabitý, zaujímavo vie rozprávať. Akurát mu môžem len vyčítať, že ak má s niekým alebo s niečím problém, mal by to riešiť počas zájazdu. A nie po návrate cez rôzne internetové fóra... To nie je moc profesionálne.
      Meno sprievodcu: Tomáš Kubuš

      Doprava

      95/100%
       Slovné hodnotenie: Presúvali sme sa väčšinou prenajatými autobusmi. Skoro vždy tam boli načas, bolo to dobre zorganizované. (akurát niektoré 5-8 hodinové presuny boli trocha nudné, ale ináč fajn). Cesty v Uzbekistane a v Turkmenistane sú dobre rozbité. (akurát v Asghabade a v okolí sú kvalitné)

       Cena vs. ponúknuté služby

       75/100%
        Slovné hodnotenie: - z môjho a aj z pohľadu viacerých účastníkov bola /je/ cena zájazdu predražená. Sprievodcu do Turmenistanu vôbec nepustili. Vôbec tam s nami nebol. Aj keď to nebola jeho chyba, nikto sa k tomuto po príchode ani neunúval vyjadriť. Proste to vôbec neriešili...

        Celkové hodnotenie

        75/100%

         Klady

         • Kvalitný sprievodca, dobrá organizácia počas výletu
         • Turkmenistan a hlavne hlavné mesto Asghabad sa oplatí vidieť

         Zápory

         • Indikátor spokojnosti na webe CK je len oblbovanie ľudí. Pred odchodom, ale aj mesiac po príchode je číslo na stotiny rovnaké. Marketingový chyták.
         • Ak konštruktívne vyjadríte svoj názor na zájazd (možno nie úplne na 100% pozitívne) na ich webe, vôbec ho nezverejnia. Je to len ďalšie marketingové oblbovanie...
         • Odporúčam takému, kto chce behať vyslovene po pamiatkach, mešitách a pod. Na môj vkus toho bolo až moc a nebolo to veľmi rôznorodé. (okrem Turkmenistanu)

         Informácie o autorovi

         Meno: Ladislav Nyers
         Kontakt: nyers@korekt.sk

         Pridať ďalšiu recenziu k tomuto pobytu